Decydując się na zakup samochodu używanego, musimy pamiętać o tym, aby sprawdzić jego historię. Jest to jeden z najbardziej istotnych elementów, z którym powinniśmy się zapoznać przed podjęciem ostatecznej decyzji. Nie róbmy tutaj żadnych wyjątków – odejście od tej praktyki może skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi. Ukryte wady pojazdu mogą okazać się na tyle wymagające, że doprowadzenie auta do stanu używalności nie jest opłacalne.

Istnieje wiele metod sprawdzania historii pojazdu używanego. O ile sprawa w przypadku auta krajowego jest dość prosta, to w przypadku aut sprowadzanych jest już nieco bardziej skomplikowana.

Jak sprawdzić historię auta z Polski?

Jeśli decydujemy się na zakup auta „krajowego”, jego historię możemy sprawdzić w takich bazach jak CEPIK. Wystarczy wejść na stronę www.historiapojazdu.gov.pl i wprowadzić dane z dowodu rejestracyjnego samochodu:

numer rejestracyjny

  • VIN
  • data pierwszej rejestracji

Po uzupełnieniu tych informacji historia samochodu przestaje być tajemnicą. Dzięki CEPIK-owi możemy bowiem:

  • sprawdzić podstawowe dane techniczne pojazdu (silnik, rodzaj i zużycie paliwa, liczba miejsc, masa całkowita itp.)
  • przejrzeć tzw. oś czasu, czyli historię rejestracji, badań technicznych wraz z przebiegiem kilometrów, zmiany właściciela, aktualność polisy ubezpieczeniowej itd.
  • zajrzeć do zakładki „dane zagraniczne”, pod którą czasem można znaleźć informacje zawarte w zewnętrznych bazach danych.

Baza CEPIK dla nabywców jest o tyle istotna, że informacje o samochodzie można sprawdzić w dwie minuty, bez wychodzenia z domu, całkiem za darmo. Jedną z jej największych wartości, jest możliwość przeanalizowania przebiegu samochodu w każdym roku.

Jak sprawdzić historię pojazdu zagranicznego?

Podobne systemy informacji działają także w innych krajach, choć w wielu niestety są albo płatne, albo pobieżne. Za darmo sprawdzisz auta sprowadzane z:

Z kolei w Niemczech (stamtąd do Polski trafia najwięcej samochodów) przeglądami zajmuje się TUV, ale niestety nie istnieje baza, która zawierałaby wszystkie zarejestrowane tam pojazdy (podobnie jest też we Francji czy Włoszech).

Holandii pobieżny wypis można otrzymać z bazy z RDW (https://ovi.rdw.nl/),a jeśli zastanawiasz się na autem z Wielkiej Brytanii, to przydatny będzie rządowy serwis (https://www.gov.uk/check-mot-history). 

Z kolei wielki zbiór historii pojazdów sprowadzanych ze Stanów Zjednoczonych posiada płatna baza Carfax (https://www.carfax.eu/).

My sprawdzając pojazdy dla naszych klientów opieramy się bardzo mocno na naszym doświadczeniu. Korzystamy oczywiście z dostępnych baz, choćby wspomnianym już CARFAXEM. Posiłkujemy się również takimi bazami jak EpicVin czy AutoCheck.

Przeszukujemy gąszcz internetowych forów czy baz zdjęć w poszukiwaniu śladów historii pojazdu, po to aby rozwiać wszelkie wątpliwości które pojawiają się przed zakupem auta znajdującego się jednak kilka tysięcy kilometrów od nas. 

Bazując na naszym doświadczeniu oraz informacji z wspomnianych baz, jesteśmy prawie zawsze pewni co do sensowności zakupu rozważanego przez naszego klienta pojazdu.