Doskonale zdajemy sobie sprawę z jakimi trudnościami i wielkim stresem wiąże się przesyłanie pieniędzy w obcej walucie na zagraniczne konto. Współpraca z podmiotami zza granicy, chęć zarobku/oszczędności, czy też spełnienie swoich marzeń (w postaci prawdziwego amerykańskiego samochodu) zmusza nas do stawienia czoła tej przeciwności. 

 

Właśnie dlatego stworzyliśmy niniejszy poradnik. Okazuje się, że przelewy zagraniczne w szybkim tempie zyskują na popularności, a ich bezpieczeństwo oraz sposób wykonania wcale dużo nie odbiega od zwykłego, przelewu krajowego. Przeprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces w zależności od wybranej formy tak, aby nie zbankrutować oraz wskażemy najczęściej popełniane błędy – nie tylko w teorii.

Najczęściej popełniane błędy

Warto na początku omówić temat jakich rzeczy nie robić. Uchronisz się w ten sposób przed poważnymi konsekwencjami, najczęściej straty finansowe i czasowe. Oczywiście może się to przełożyć nawet na opłacalność dokonywanego zakupu/inwestycji. 

 • Przelewanie pieniędzy z bieżącego rachunku bankowego.

Takie działanie naraża Cię na przewalutowanie po abstrakcyjnie wysokim kursie, który ustalany jest indywidualnie przez Twój bank. Najczęściej różnica pomiędzy kursem kupna-sprzedaży w bankach wynosi około 20 groszy. Każde wysyłane 1000$ generuje stratę w wysokości aż 200 zł! Dodatkowo bank może naliczyć opłatę za przewalutowanie.

 • Przelewanie pieniędzy z rachunku w innej walucie niż waluta docelowa. 

Tak samo jak w pierwszym przypadku – narażamy się na przewalutowanie po niekorzystnym kursie, a w najgorszym wypadku nawet na podwójne przewalutowanie – dlaczego tak się może stać? Otóż… Walutą rozliczeniową w Polskich bankach jest PLN. W takim przypadku, jeśli wykonujesz przelew z rachunku w EUR, na konto w USD, to bank dokonuje sprzedaży EUR na PLN, a następnie kupuje USD za PLN. Dzięki takiemu zabiegowi możesz być stratny nawet 400 zł za każde przelewane 1000$! Dodatkowo bank może naliczyć opłatę za przewalutowanie.

 • Brak sprawdzenia kosztu wykonania przelewu zagranicznego.

Nawet jeśli posiadasz konto walutowe w swoim banku, to nie oznacza, że możesz stracić czujność. Kolejny, częsty błąd polega na braku sprawdzenia kosztu przelewu. W niektórych przypadkach zwykły przelew za granicę może kosztować nawet 300 zł.

 • Zapłata bezpośrednio z konta oszczędnościowego.

W takim stresie łatwo zapomnieć, że powinniśmy wykonać przelew z konta walutowego lub bieżącego rachunku. Zazwyczaj większe kwoty trzymamy na rachunkach oszczędnościowych, które nie mają takiej samej oferty co rachunki wspomniane wyżej. Może to spowodować naliczenie dodatkowych opłat lub kar za wycofanie środków w ten sposób. 

Przelew z rachunku walutowego

 

Najprostszym rozwiązaniem bez dodatkowych formalności jest skorzystanie z konta walutowego w Twoim banku. Teraz, prawdopodobnie, każdy bank posiada możliwość założenia konta walutowego online bez wychodzenia z domu i podpisywania dodatkowych umów. Pamiętaj jednak o tym, aby: 

 • Sprawdzić koszt utrzymania konta walutowego

Część banków chętnie otworzy takie konto zupełnie za darmo i bez ponoszenia opłat w za jego utrzymanie. Natomiast nadal są instytucje, które chętnie zarobią na tym kilkanaście zł miesięcznie. 

 • Sprawdzić koszt wykonania przelewu z konta walutowego

Niektóre banki posiadają bardzo przystępne ceny wykonania przelewów z kont walutowych i to w trybie pilnym. Dla przykładu weźmy ING, który pobiera opłatę za wykonanie przelewu walutowego w kwocie 40 zł oraz dodatkowe 30 zł za “tryb Pilny”. Natomiast w bankach takich jak mBank, czy PKO SA przelew SWIFT może wynosić nawet 250 zł. 

 • Skorzystać z bankowego kantora lub zewnętrznego

Niektóre banki oferują dla swoich klientów własny kantor, w którym różnica pomiędzy kursami kupna-sprzedaży wynosi kilka groszy. Jeszcze mniej zapłacimy korzystając z zewnętrznych kantorów online. 

Uwaga! Zgodnie z omawianymi błędami – zapomnij o wykonywaniu przelewu w dostępnych złotówkach, gdyż kurs będzie się różnił nawet o 20 groszy!

Jak wykonać przelew walutowy w banku?

Wykonywanie przelewu walutowego do USA nie różni się dużo od zwykłego przelewu, który wykonujesz na co dzień. Jest jednak kilka rzeczy, o których warto pamiętać, aby uniknąć nieporozumień. 

 

 1. Zaloguj się do systemu bankowości elektronicznej,
 2. Wybierz zakładkę przelewy,
przelew walutowy
 1. Znajdź opcję “Przelew walutowy”,
 2. Wybierz swoje konto walutowe, z którego zostaną przelane środki,
przelew w dolarach
 1. Wypełnij formularz.

Doszliśmy do etapu, który za pierwszym razem może być nieco problematyczny, lecz w rzeczywistości jest bardzo prosty.

 • IBAN, to międzynarodowy standard numeracji rachunków bankowych. Nie obawiaj się, gdyż jest to nic innego jak numer rachunku konta odbiorcy wraz z podanym kodem kraju. Przykładowo:

PL61109010140000070219512374

 • Numer BIC / SWIFT umożliwia identyfikację instytucji, do której jest adresowany dany przelew. Składa się z 8 znaków, liter i cyfr, w których:
 • 4 pierwsze znaki, to identyfikator instytucji,
 • 2 kolejne znaki, to kod państwa,
 • 2 kolejne znaki, to kod lokalizacji,
 • 3 ostatnie znaki, to oznaczenie oddziału. (opcjonalnie)

Uwaga! Jeśli wklejenie 11 kodu Twój bank uznaje za błędne, pozostaw pierwsze 8. To najczęstszy problem podczas wykonywania przelewu.

 • Czas realizacji przelewu do USA, kiedy chcesz opłacić zakup auta z aukcji, powinien być możliwie jak najkrótszy. Ustaw wykonanie przelewu na dziś/natychmiast.

Kantory online najtańszą opcją

Jeśli nie chcesz wykonywać przelewu za pośrednictwem swojego banku, możesz skorzystać z jeszcze bardziej opłacalnej opcji jaką jest kantor online. To właśnie tutaj otrzymasz najlepsze warunki wymiany walut, a także wykonasz szybki przelew w przystępnej cenie. 

Nie ma jednak rozwiązań idealnych – to akurat posiada jedną zasadniczą wadę. Otóż, przy większych przelewach konieczne będzie zweryfikowanie konta. Takie kantory jako instytucje finansowe podlegają pod przepisy prawa, które nakazują weryfikację w ściśle określony sposób. Konieczne będzie przesłanie skanu dowodu lub paszportu tak samo jak robią to doradcy klienta podczas zakładania konta. Dzięki zastosowaniu automatyzacji, taka weryfikacja może być bardzo szybka i z pewnością nie zajmie kilku dni, a raczej godzin. 

Wśród najpopularniejszych kantorów oferujących szybki przelew do USA oraz korzystny kurs wymiany możemy wyróżnić: TransferWise, Globaltransfer.pl, CurrencyFair, TransferGo. Oczywiście, istnieje ich dużo więcej, lecz zalecamy zachować szczególną ostrożność przy wyborze instytucji, z której skorzystamy. Wybór strony, która okaże się oszustwem, może narazić Cię na stratę wszystkich pieniędzy. Dlatego zweryfikuj dobrze firmę, której powierzasz swoje pieniądze lub skorzystaj z tych, które wymieniliśmy.

Wymiana waluty i przelew zagraniczny do USA – TransferWise

Wymiana walut jest bardzo prosta i polega na zasileniu konta w kantorze, a następnie wymianie jej na inną walutę. Mamy dwie możliwości: albo wystawić ofertę kupna USD po określonej cenie i czekać, aż ktoś się na nią zdecyduje lub wymienić od razu po określonym przez kantor kursie. 

Ofert kupna-sprzedaży jest bardzo dużo i zakup USD po ustalonej przez Ciebie cenie może okazać się niemożliwe, np. w sytuacji kiedy kurs będzie bardziej korzystny. Oczywiście, może być sytuacja odmienna – kiedy to po kilku godzinach od wystawienia oferty, kurs zacznie spadać, ktoś chętnie pozbędzie się tej waluty.

 

 1. Zacznij od przejścia na stronę kantora TransferWise klikając tutaj,
 2. Kliknij w górnym rogu przycisk “Zarejestruj się”,
przelew zagraniczny
 1. Wypełnij dane i przejdź dalej,

 

przelew do usa
 1. Wybierz walutę początkową (PLN) i wpisz kwotę, 
 2. Wybierz walutę (USD), którą otrzyma odbiorca,
 3. Kliknij “Dalej”,
prywatny przelew do usa
 1. Wybierz formę przelewu “Osobisty”, czy “Firmowy”,
 2. Wypełnij dane adresata,
 3. Zweryfikuj swoją tożsamość przesyłając skan dowodu osobistego, paszportu lub prawa jazdy,

 

transferwise dane przelewu
 1. Sprawdź, czy dane się zgadzają,
 2. Koniecznie wpisz tytuł przelewu,
 3. Wybierz formę płatności,
 4. Przelej pieniądze na wskazane konto.

Przy wyborze płatności, nawet jeśli nie wybierzesz metody szybkich płatności (takich jak Trustly, czy płatność kartą), to i tak księgowanie przelewu nie powinno trwać dłużej niż 1 dzień roboczy, gdyż TransferWise posiada konto w Polsce, w BNP Paribas. Oczywiście zalecamy płatności kartą kredytową/debetową, która umożliwia to skorzystanie z funkcji CashBack w razie jakichkolwiek problemów w przypadku niezrealizowania transakcji.