Kalkulator sprowadzenia auta z USA

 

Koszt po koszcie

Jaki jest koszt sprowadzenia auta z USA?

 

Koszt 1: Zakup auta + koszty aukcyjne

Jeśli nie posiadasz własnej licencji na portalu aukcyjnym, pośrednik będzie wymagać od Ciebie wpłaty kaucji przed zakupem danego auta. Jest to zabezpieczenie firmy na wypadek wycofania się z finalizacji przez Ciebie kupna auta (10% wartości wylicytowanej kwoty). Oczywiście nie zaliczamy kaucji jako kosztu, lecz miejmy na uwadze fakt, iż z pewnością będzie od nas wymagana. 

Pierwszy koszt sprowadzenia auta z USA, z którym przyjdzie nam się zmierzyć, to oczywiście koszt zakupu auta, ale nie tylko. Licytując auto z serwisie aukcyjnym (taki jak IAAI, czy też Copart) należy doliczyć koszty aukcyjne, których wysokość uzależniona w głównej mierze od ceny auta i jego rodzaju, ale także od posiadanej licencji. Koszt opłat aukcyjnych możesz sprawdzić po zalogowaniu się do serwisu i przejścia do zakładki “Kalkulator opłat aukcyjnych”.

Sugerujemy podjęcie współpracy z bezpośrednimi importerami pojazdów (jak my), którzy posiadają najwyższe licencje. Należy posiadać zarejestrowaną działalność w Stanach, a także być aktywnym uczestnikiem (kupować kilkanaście pojazdów w miesiącu), co stanowi duży problem dla małych podmiotów. Co prawda, mniejsi importerzy korzystają z osobowości prawnej i kont pośredników, lecz przy takim rozwiązaniu powstaje kolejny koszt tzw. “opłata brokerska”, która najczęściej wynosi aż 400 dolarów! 

Koszt 2 : Transport do portu

Kolejnym etapem jest zlecenie transportu firmie, która odbierze wylicytowany pojazd z placu aukcyjnego, czyli tzw. “Branch’u” i dostarczy go do portu przeładunkowego, gdzie następnie zostanie umieszczone w kontenerze morskim.

Cena transportu uzależniona będzie od lokalizacji auta i portu, z którego pojazd rozpocznie swoją drogę do Europy. Im większy dystans do pokonania, tym wyższy koszt transportu. Średni koszt dostarczenia pojazdu do portu waha się od 250 do nawet 800 dolarów. Rozsądnym rozwiązaniem jest uwzględnianie tego kosztu już na samym początku, przy wyborze potencjalnego auta.

Koszt 3 : Fracht morski

Kolejny koszt sprowadzenia auta z USA, to fracht morski. W naszej firmie stosujemy uczciwą politykę bez zawyżania, wynegocjowanych stawek za fracht morski. Aktualna ilość kontenerów umożliwia nam zaoferowanie tej usługi w kwocie 900 dolarów z większości portów, do portu w Bremerhaven.

Jeśli obawiasz się, że z przyczyn losowych Twój pojazd nie dotrze do celu cały, możesz wykupić dodatkowe ubezpieczenie za dodatkową opłatą w wysokości 2% wartości pojazdu (na podstawie faktury zakupowej). 

 

Koszt 4 : Koszt odprawy celnej

Import pojazdów z USA wiąże się z dopełnieniem obowiązku celno-skarbowego w momencie pojawienia się ich na terytorium EU. Zatem, kiedy pojazd zostanie rozładowany w porcie, automatycznie zostanie poddany procedurze odprawy celnej. Możliwość wydania pojazdu właścicielowi nastąpi dopiero po zapłacie.  

Kolejnymi kosztami importu auta z USA jest: opłata za rozładunek kontenera i odprawy celnej, które łącznie mogą wynoszą około 400-600 dolarów.

Koszt 5 : Cło i VAT

Każdy importer szuka oszczędności, aby inwestycja była jeszcze bardziej opłacalna. Dlatego zalecamy dokonanie odprawy w Niemczech.

Od kwoty uwzględniającej wartość pojazdu wraz z kosztem transportu, oblicza się wysokość cła. W Bremerhaven na samochody osobowe wynosi 10%, 6% na motocykl pow. 800 ccm, 8% na motocykl poniżej 800 ccm, a pojazd zabytkowy jest zwolniony. 

Od kwoty uwzględniającej wartość pojazdu wraz z kosztem transportu i cła, nalicza się podatek VAT w wysokości 16% (w przeciwieństwie do odprawy w Polsce – 23%), a w przypadku pojazdów zabytkowych stawka VAT wynosi 7%.

Koszt 6 : Transport do Polski

Już po odprawie celnej? Kolejny koszt procedury sprowadzania samochodu z USA, to zamówienie transportu Z Bremerhaven do Polski. Możesz skorzystać z firm oferujących przewóz lub umieścić ogłoszenie na giełdzie zleceń transportowych. Co powiesz jednak na to, że przetransportujemy Twoje auto niezależnie od miejsca docelowego w Polsce za 1500 zł, motocykl w cenie 900 zl, a za opłaty celne zapłacisz dopiero przy odbiorze auta? Zapraszamy!

Koszt 7 : Naprawa, dostosowanie i tłumaczenia

Po sprowadzeniu auta do Polski możesz zająć się naprawą uszkodzeń i dostosowaniem auta do przepisów kodeksu ruchu drogowego. Istnieje kilka różnic w światłach pomiędzy autami z USA, a tymi produkowanymi na Europę. Po imporcie należy zadbać o to, aby samochód posiadał:

  • pomarańczowe kierunkowskazy,
  • białe światło postojowe,
  • światło przeciwmgłowe tylne.

W międzyczasie polecamy znalezienie biura tłumaczeń, który wykona przysięgłe tłumazenia dokumentu sprzedaży, “title” oraz odprawy celnej. Komplet tłumaczeń powinien wynieść około 180-200 zł brutto.

Koszt 8 : Akcyza i rejestracja

Zanim jednak zarejestrujesz auto, należy złożyć komplet dokumentów do urzędu skarbowego w celu zapłaty akcyzy. Wysokość akcyzy uzależniona jest od pojemności silnika.

  • dla silników poniżej 2.0l – akcyza wynosi 3,1% wartości pojazdu,
  • dla pojemności powyżej 2.0l – akcyza wynosi aż 18,6%.

Jeśli uważasz, że wartość rynkowa pojazdu jest mniejsza niż ta, od której należy opłacić podatek, możesz powołać rzeczoznawcę, który określi realną wartość pojazdu. Koszt rzeczoznawcy waha się od 200 w małych miejscowościach, do 500 zł w miastach wojewódzkich. Najbardziej opłacalne jest powołanie rzeczoznawcy kiedy procent uszkodzeń auta powyżej 2 litrów jest znaczny. 

Po zapłacie akcyzy i wydrukowaniu potwierdzenia opłaty możesz udać się do Wydziału Komunikacji w celu rejestracji auta. Możesz czasowo zarejestrować pojazd (64 zł) na 30 dni. W przeciwnym wypadku konieczne będzie wykonanie pierw badania technicznego wraz z Kartą Identyfikacji Pojazdu (169 zł). Nie zapomnij i wykupieniu ubezpieczenia na auto!

Koszt 9 : Prowizja

Warto wspomnieć, iż wysokość naszej prowizji wynosi tylko 2000 zł. Przez wiele lat współpracy wypracowaliśmy bardzo konkurencyjne ceny za transport, którymi dzielimy się z Wami. Dzięki najwyższym licencjom na portalach aukcyjnych kupujesz po możliwie najniższych opłatach aukcyjnych. Wszystko to powoduje, że współpracując z nami tak naprawdę oszczędzasz!

Gwarantujemy, iż jesteśmy w stanie importować auta najtaniej na rynku. Przejdź do zakładki kontakt lub rozpocznij rozmowę na czacie!

Znajdziemy auto dla Każdego!

Umów rozmowę z doradcą

W formularzu kontaktowym wybierz temat rozmowy i wypełnij krótką ankietę na temat Twoich preferencji i budżetu. Znajdziemy potencjalnie interesujące pojazdy i prześlemy Ci je nawet tego samego dnia!