Krok po kroku

Jakie dokładnie koszty spotkamy importując auto z USA?

 

Krok 1: Zakup auta

Jeśli nie posiadasz własnej licencji na portalu aukcyjnym, pośrednik będzie wymagać od Ciebie wpłaty kaucji przed zakupem danego auta. Jest to zabezpieczenie firmy na wypadek wycofania się z finalizacji przez Ciebie kupna auta (10% wartości wylicytowanej kwoty). Oczywiście nie zaliczamy kaucji do kosztów, lecz warto wspomnieć o fakcie, iż ktoś wymaga od nas wpłaty pieniędzy zanim cokolwiek się zadzieje.

Pierwszy koszt, z którym przyjdzie nam się zmierzyć podczas importu auta ze stanów, to oczywiście koszt zakupu auta, ale nie tylko. Licytując auto z serwisie IAAI, czy też Copart należy doliczyć koszty aukcyjne, których wysokość uzależniona jest w zależności ceny auta oraz danego stanu. Można jednak przyjąć, że dla większości aut będzie to od 400 do 800 dolarów

Krok 2 : Transport do portu

Kolejnym etapem jest zlecenie transportu firmie, która odbierze wylicytowany pojazd z placu aukcyjnego, czyli tzw. “Branch’u” i zawiezie go do portu. Cena uzależniona będzie od lokalizacji auta i portu, z którego pojazd rozpocznie swoją drogę do Europy. Im większy dystans do pokonania, tym wyższy koszt transportu. Średni koszt dostarczenia pojazdu do portu waha się od 250 do 600 dolarów. Rozsądnym rozwiązaniem jest uwzględnianie tego kosztu już na samym początku, przy wyborze potencjalnego auta.

Krok 3 : Fracht morski

W następnym etapie należy opłacić transport kontenerem do Europy. W naszej firmie stosujemy uczciwą politykę braku zawyżania, wynegocjowanych stawek za fracht morski. Aktualna ilość kontenerów umożliwia nam zaoferowanie tej usługi w kwocie 900 dolarów, niezależnie od portu wypłynięcia. Istnieje możliwość ubezpieczenia kontenera za dodatkową opłatą.

Ważne! Jesteśmy bezpośrednim importerem, nie doświadczysz z nami żadnych ukrytych opłat, takich jak “opłata brokerska”. Nie pobieramy także dodatkowych opłat za przesyłkę dokumentów.

Krok 4 : Podatek VAT

Import samochodu z USA wiąże się z dopełnieniem obowiązków celno-skarbowych. Kiedy pojazd pojawi się w porcie należy dokonać odprawy celnej. Każdy importer szuka oszczędności, aby inwestycja była jeszcze bardziej opłacalna. Dlatego zaleca się dokonanie odprawy w Niemczech. Umożliwi to zapłatę podatku VAT w wysokości 16% (w przeciwieństwie do odprawy w Polsce – 23%), a w przypadku pojazdów zabytkowych stawka VAT wynosi 7%.

Krok 5 : Cło

Wysokość cła w Bremerhaven na samochody osobowe wynosi 10%, 6% na motocykl, a pojazd zabytkowy jest zwolniony. To jednak nie wszystko. Należy uiścić opłatę za rozładunek kontenera i odprawy celnej, które łącznie mogą wynosić około 400 dolarów.

Krok 6 : Transport do Polski

Już po odprawie? Należy teraz zamówić transport samochodu do Polski. Możesz skorzystać z firm oferujących przewóz aut lub umieścić ogłoszenie na giełdzie zleceń transportowych. Co powiesz jednak na to, że przetransportujemy Twoje auto niezależnie od miejsca docelowego w Polsce za 1300 zł? Zapraszamy!

Krok 7 : Tłumaczenia i dostosowanie

Po sprowadzeniu auta do Polski możesz zająć się naprawą uszkodzeń i dostosowaniem auta do przepisów kodeksu ruchu drogowego (pomarańczowe kierunkowskazy, białe światło postojowe oraz posiadanie światła przeciwmgłowego tylnego). W międzyczasie polecamy znalezienie biura tłumaczeń przysięgłych w celu przetłumaczenia dokumentu sprzedaży, “title” oraz odprawy celnej. Komplet tłumaczeń powinien wynieść około 190 zł.

Krok 8 : Akcyza

Zanim jednak zarejestrujesz auto, należy złożyć komplet dokumentów do urzędu skarbowego w celu zapłaty akcyzy. Wysokość akcyzy uzależniona jest od pojemności silnika. Dla silników poniżej 2.0l wynosi 3,1% wartości pojazdu, a dla pojemności powyżej 2.0l wynosi aż 18,6%. Jeśli uważasz, że wartość rynkowa pojazdu jest mniejsza niż ta, od której należy opłacić podatek, możesz powołać niezależnego rzeczoznawcę, który określi realną wartość pojazdu.

Krok 9 : Prowizja

Warto wspomnieć, iż wysokość naszej prowizji wynosi 2000 zł. Przez wiele lat współpracy wypracowaliśmy bardzo konkurencyjne ceny za transport, którymi dzielimy się z Wami. Gwarantujemy, iż jesteśmy w stanie importować auta najtaniej na rynku. Przejdź do zakładki kontakt lub rozpocznij rozmowę na czacie!